Природната забележителност “Козият камък” е уникално скално образувание с площ от около 300 кв. метра, в едноименната местност в землището на с. Ковачевица, на 14 км северно от селото.
През 1976 г. местността е вписана в държавните регистри като природна забележителност и е под закрила на закона за нейното опазване. При направени през 1983 г. археологически експедиции са изследвани издълбаните още в древността 120 еднакви по диаметър и дълбочина дупки в скалното образувание. Разположени в определени геометрични редове, те са подобни на описаните в архео-астрономическата литература “дупки”, датирани от 3000 г. пр. Хр. в Европа, Русия и др. Древногръцкият философ и историк Херодот сочи именно Родопите (може би в този дял на планината) за вероятното място на прочутия Дионисиев храм, светилище на тракийското племе беси. Възможно е тяхната астрономическа култура да е била толкова висока, че да е позволила изработване на “звездна карта” върху скалните повърхнини, дело на жреците на бог Дионисий Сабазий. Тези научни хипотези привличат множество изследователи и туристи към интересната местност “Козият камък”, от която се открива невероятно красива панорама към прочутите “Каялийски скали” и към далечните върхове на Пирин планина на запад.
Скалните образувания са с изходен пункт – горско стопанство “Беслет”.
Повече информация
Достъпност: Смесен – автобус/автомобил/велосипед и пешеходен.
Не е достъпен за лица с ограничена подвижност.
На 14 км северно от село Ковачевица.
Координати: 41° 43′ 40.08″N 23° 53′ 50.64″E
Забележка: Източник: http://svetilishte.com/bg/bg_touristdestinations/bg_kozikamak.html
Работно време: Свободен достъп
Maps
More Information
- Accessibility: Mixed - bus / car / bicycle and pedestrian Inaccessible for visitors with mobility limitations. Parking - free.
- Coordinates: 41° 43' 40.08"N 23° 53' 50.64"E
- Note: Source: http://svetilishte.com/bg/bg_touristdestinations/bg_kozikamak.html
- Opening time: Free access.